Колекцията от бижута на певицата Шърли Беси достигна рекордната цена от общо 2,2 милиона евро на търг на "Сотбис" в Париж, съобщи ДПА.
Концерт на музикантите от „Гергана Попова трио“ предстои в Свищов.
Той ще се състои на 11 септември в салона на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от свищовското читалище.
„Гергана Попова трио“ е млад проект, който съществува от месец юни 2024 г. В него участват виртуозът на китарата Тобиас Фаулхамер, родената в Свищов художничка и певица Гергана Попова и мултиинструменталистът Юрген Ротенщайнер.
В концертната си програма музикантите от триото ще се концентрират върху испанската и италианската музика. В основата на техните изпълнения са забравени и не толкова познати композиции, които са интерпретирани, подчертавайки специфичното звучене и оригиналната стилистика на триото. Пред публиката в Свищов те ще представят различни комбинации от инструменти с двугласово пеене.&n
Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.
Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).
Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.
„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу
На актрисата Албена Павлова е поверена главната роля в „Майка Кураж и нейните деца“, чиято премиера е на 9 ноември в Сатиричния театър, съобщават от трупата.
„Дори, когато се занимава със сериозни теми, театърът ни носи развлечение, доставя ни удоволствие. Има низши и висши видове развлечение – театърът обхваща и едните, и другите. Има по-слабо и по-силно удоволствие – последното произтича от голямата драматургия, то е по-богато и с повече последици“, пише Бертолт Брехт, авторът на пиесата.
„Брехт доказва, че и най-драматичният сюжет може да бъде пресъздаден така, че зрителите да се забавляват и едновременно с това активно да разсъждават върху събитията, оживели под прожекторите на сцената“, казва режисьорът Стоян Радев.
„Мъ
Фестивалът „Танцови маршрути” започва във Варна на 25 октомври, съобщават организаторите от Варна денс театър. Неговото шесто издание ще предложи срещи със съвременния танц чрез ателиета, прожекции и спектакли.
Програмата започва със спектакъла Danceperimental, който ще се изиграе в Юнашкия салон. Танцовият пърформанс е интерактивен и въвлича публиката в съавторство. Зрителите могат да участват в създаването на представлението със своите лични истории. Танцът и музиката са изцяло импровизирани и се раждат в момента, вдъхновени от споделеното от аудиторията.
В събота сутринта на същото място ще се състои танцов уъркшоп с хореографа Ина Гергинова, създател на Танцова компания „Музотанц“, а следобед в склада за култура „Никотеа“ зрителите могат да видят филма „Да танцуваш Пина”, който проследява два танцови прое
Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.
В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна.
Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .
Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате
Златен часовник "Картие" на 87-годишната изпълнителка беше купен за рекордната цена от 66 000 евро - 22 пъти повече от предварителната оценка от 1500 до 3000 евро.
Диамантеният й пръстен "Ван Клиф енд Арпълс", подарен й от Елтън Джон, достигна сумата 48 000 евро - повече от три пъти над предварителната оценка от 10 000 до 15 000 евро.
Огърлица с изумруди и диаманти "Ван Клиф енд Арпълс" беше продадена за 174 000 евро, повече от два пъти над оценката от 50 000 до 70 000 евро.
Стара диамантена брошка от около 1905 г. беше продадена за 162 000 евро, почти пет пъти повече от предварителната оценка от 26 000 до 35 000 евро.
Част от приходите са в полза на благотворителни организации, избрани от Беси, отбелязва ДПА.
Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.
Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.
Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.
Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.
Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Той представи и творческия екип, работил по реализацията на най-новото заглавие в афиша на театъра. Ивайло Ненов е режисьор на „Тримата мускетари“, драматургичната версия по известния роман на Александър Дюма е на Христо Раянов.
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори, на сцената са още Хенри Ескелинен, Борислав Вълов - Ей Бо, Антония Гюруди, Калин Пачеръзки, Росен Караджов, Веселин Бърборков, Светлин Иванов, Нелли Таукчи, Петaр Андреев, Валентин Ченков, Ванеса Пеянкова, Димитрия Милушева, Михаела Гончева, Ерато Николова, Силвия Болярска и Стефан Мараджиев, съобщи Виделинов. Дебют в спектакъла правят Ескелинен (в ролята на Д`Артанян), Гюруди, Пенякова, Гонче
Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен.
Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България.
Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи
Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Изложбата „Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция“ включва над 150 предмета.
Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама.
Повече за това как късметът се усмихва на археолога Георги Гинев, какво представлява в детайли Кралевското съкровище, интересни моменти около откриването му и завръщането в музейната витрина в Търговище разказва в интервю директорът на Регионалния исторически музей Магдален
Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...
Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.
Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно дру
Беси започва певческата си кариера през 1953 г. и е най-известна с изпълнението на три тематични песни за Джеймс Бонд в "Голдфингър", "Диамантите са вечни" и "Муунрейкър".
Тя започва да колекционира бижута, преди певческата й кариера да потръгне. "Влюбих се в бижутата, когато за първи път открих естествените перли като изгряваща певица и си купих огърлица - първото бижу, което някога съм купувала. Въпреки това бързо преминах към моята страст, която остана за цял живот - към диамантите, която предшества записа на "Диамантите са вечни".
"Всъщност приех да изпея песента, защото ми звучеше вярно и заради начина, по който се чувствах към диамантите тогава и сега", допълва Беси.
Тя е единствената певица, която е записала повече от една песен към филм за Джеймс Бонд и е първата уелска изпълнителка, която достига първо място в британската класация за сингли през 1959 г. с "As I Love You".